Pytania i odpowiedzi

FAQ

Zbiór pytań, które prawie zawsze zadaje Para Młoda poszukująca fotografa 🙂

CO ZAWIERA CENA?

W cenie zawarta jest praca 2 osób w dniu ślubu. Podczas reportażu fotografujemy do 12 godzin. W cenie zawarta jest też sesja poślubna. Każda para otrzymuje od nas również spersonalizowany  album z fotografiami oraz pendrive ze zdjęciami poddanymi autorskiej obróbce, w ozdobnym opakowaniu.

 

CZY REPORTAŻ MOŻE BYĆ DŁUŻSZY NIŻ 12 GODZIN?

Z naszego doświadczenia wynika, że 10-12 godzin to optymalny czas, żeby uchwycić wszystkie znaczące momenty. Pracujemy do końca oczepin. Jeżeli planujecie szczególne atrakcje tuż po oczepinach (np. zimne ognie) dajcie nam znać wcześniej- dostosujemy się do Was! Możemy również oczywiście pracować dłużej jeżeli jest taka potrzeba. Cena za dodatkową rozpoczętą godzinę pracy wynosi 200 zł.

 

KIEDY ZACZYNA SIĘ REPORTAŻ?

U Pani Młodej Monika jest zazwyczaj pod koniec wykonywania makijażu ślubnego, jest to wystarczający czas żeby wykonać ładne ujęcia.

U Pana Młodego zazwyczaj mniej się dzieje, dlatego Waldek jest u Niego zazwyczaj trochę później.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zajmujemy się fotografią i filmem, wtedy pracujemy równocześnie.

 

PAN MŁODY MIESZKA W ZNACZNEJ ODLEGŁOŚCI OD PANI MŁODEJ, CZY W TEJ SYTUACJI FOTOGRAFUJECIE JEGO PRZYGOTOWANIA?

W przypadku samej fotografii tak, nie jest to dla nas problem ponieważ możemy przyjechać np. na dwa samochody.

Jeżeli wykonujemy również film to najpierw podjedziemy do Pana Młodego, a później do Pani Młodej.

 

CZY W CENIE USŁUGI ZAWARTY JEST DOJAZD NA REPORTAŻ?

W cenę wliczony jest dojazd na reportaż w obrębie 70 km w jedną stronę od naszego studia. Jeżeli dojeżdżamy dalej do doliczamy kwotę za benzynę. Jeżeli dojeżdżamy dalej niż 200 km prosimy o zarezerwowanie noclegu dzień przed uroczystością.

 

CZY W CENIE USŁUGI ZAWARTY JEST DOJAZD NA SESJĘ POŚLUBNĄ?

Dojazd na sesję poślubną nie jest wliczony w cenę. Zazwyczaj umawiamy się z Parą Młodą i jedziemy ich samochodem 🙂

 

 

ILE DOSTANIEMY ZDJĘĆ ZE ŚLUBU?

Oddajemy minimum 350 zdjęć z reportażu i sesji (z czego ok 310 zdjęć jest z reportażu, z sesji to ok 40).

Napisałam minimum, ponieważ często się zdarza tak, że dobrych zdjęć jest dużo więcej. Przyjmujemy wtedy taką taktykę- obrabiamy wszystkie dobre ujęcia i dajemy Parze Młodej możliwość dokupienia dodatkowych zdjęć (350 zł za 100 ujęć) bądź wybrania ujęć do ustalonej ilości.

 

CZY ZDJĘCIE GRUPOWE ORAZ PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA Z GOŚĆMI SĄ DODATKOWO PŁATNE? ILE CZASU NALEŻY NA NIE PRZEZNACZYĆ?

Nie, ujęcia portretowe z Gośćmi, jak również zdjęcie grupowe zawarte są w cenie reportażu. W dniu Ślubu jesteśmy cały czas do Waszej dyspozycji.

Czas zależy od tego czy chcecie zdjęcia tylko z najważniejszymi Gośćmi (rodzice, dziadkowie, chrzestni, świadkowie itd.) czy ze wszystkimi obecnymi na przyjęciu. W przypadku wąskiego grona jest to zwykle ok 10-15 minut, w przypadku większej ilości zdjęć ok pół godziny.

Przed Ślubem koniecznie powiedzcie nam że takie zdjęcia chcecie, wtedy możemy wspólnie ustalić w którym momencie przyjęcia najlepiej je wykonać.

 

SESJA W DNIU ŚLUBU- JAK TO WYGLĄDA?

Jeżeli tylko warunki na to pozwalają staramy się wykonać krótką sesję w Dniu Ślubu.

Jeżeli macie chwilkę tuż przed ceremonią lub czekając na gośćmi pomiędzy ceremonią a przyjęciem to zachęcamy do poświęcenia ok 5-10 minut (tak, tyle wystarczy!) na ujęcia portretowe np. w samochodzie, który wynajęliście na tą specjalną okazję.

Warto również zaplanować w harmonogramie ok 30 minut tuż przed zachodem słońca, podczas tzw. Złotej Godziny, kiedy to światło jest idealne. Miejscem może być np. ogród przy sali w której odbywa się przyjęcie, możemy również podjechać np. na pobliską łąkę, do parku czy nad jezioro. Ważne, żeby miejsce nie było dalej niż 10 km od sali, żeby nie poświęcać zbyt dużo czasu na dojazd.

 

FIRST LOOK

Czyli moment kiedy pierwszy raz w Tym Dniu się zobaczycie. Moment wzruszenia oraz ogromnych emocji. Warto zaaranżować Wasze pierwsze spotkanie i wykonać kilka zdjęć! W trakcie przygotowań szukamy odpowiedniego miejsca w ogrodzie (lub w środku, jeżeli warunki atmosferyczne są niesprzyjające), w odpowiednim momencie stawiamy Pana Młodego i czekamy na Jego przyszłą żonę.

Jeżeli tylko macie ochotę na taki scenariusz to nawet wykupiny nie będą przeszkodą 😉

 

GDZIE SIĘ ODBYWA I ILE TRWA SESJA POŚLUBNA?

Miejsce wykonania sesji ślubnej w dużej mierze zależy od Was- może być to miejsce związane z Waszymi zainteresowaniami, historią poznania się czy wspomnieniami. Mamy w zanadrzu kilka propozycji plenerowych, ale chcemy żebyście to w pierwszej kolejności Wy decydowali jakie otoczenia na zdjęcia najbardziej Wam pasuje.

Sesję najlepiej zorganizować w tygodniu tuż po ślubie, kiedy jeszcze żyjecie emocjami z tego dnia. Oczywiście nie jest to obowiązkowe. Jednak nie może ona być wykonana później niż w ciągu 3 miesięcy od ślubu.

Sesja trwa zazwyczaj do dwóch godzin, w zależności od ilości miejsc oraz odległości między nimi. Chyba że….. o tym poniżej 😉

 

CZY JEST MOŻLIWA SESJA WYJAZDOWA /W GÓRACH, NAD MORZEM, ZAGRANICZNA/? JAKIE SĄ JEJ KOSZTY?

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na propozycje 😉 W Polsce jest dużo pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Sam koszt sesji nie wzrasta, mimo że poświęcamy na nią cały dzień lub dwa. Po Waszej stronie będzie zapewnienie dojazdu, wyżywienia oraz ewentualnego noclegu (jadąc ze Śląska nad morze czy na Mazury trzeba poświęcić minimum 2 dni).

Prywatnie dużo podróżujemy po europejskich miastach i wiemy, że taka podróż może być relatywnie tania, jeżeli się ją dobrze zaplanuje. Bilety można kupić nawet za 20 zł od osoby 😉 Koszt również nie wzrasta, ale podobnie jak w przypadku sesji wyjazdowych w Polsce poprosimy Was o opłacenie przelotu/ przyjazdu, wyżywienia oraz noclegu.

 

SESJA NARZECZEŃSKA- CZY JEST KONIECZNA?

Konieczna zdecydowanie nie jest, ale my gorąco namawiamy do skorzystania z niej. Dlaczego? Na pewno w trakcie sesji lepiej się poznamy, co oszczędzi stresów w Dniu Ślubu. Jest ona również doskonałym narzędziem żeby oswoić się z obiektywem, zobaczyć jak wygląda Nasza praca.

Zdjęcia które powstaną w trakcie sesji możecie również wykorzystać jako podziękowania dla rodziców (duży wydruk w ładnej ramce lub fotoksiążka) czy upominek dla gości.

 

KIEDY ZOBACZYMY NASZE ZDJĘCIA?

Maksymalny termin w jakim oddajemy materiał w formie cyfrowej wynosi 80 dni od dnia Ślubu, aczkolwiek zazwyczaj jest to krótszy czas. W ciągu kolejnego tygodnia projektuję Wasz album, który otrzymacie do 3 tygodni od zaakceptowania projektu.

 

JESTEŚMY ZDECYDOWANI! CO MAMY TERAZ ZROBIĆ?

Bardzo nam miło! Skontaktujcie się z nami w wygodni dla Was sposób (mail, telefon, fanpejdż). Umówimy się na spotkanie “na żywo” lub, jeżeli odległość jest zbyt duża, porozmawiamy np. przez Skype.

Podczas spotkania spiszemy umowę, wcześniej ją omawiając. Prosimy Was również o wpłatę zaliczki w wysokości ⅓ kwoty.

Pozostałą część rozliczymy w dniu Ślubu po skończonej pracy lub tuż przed.

Na 2-3 tygodnie przed Ślubem kontaktujemy się, żeby ustalić szczegóły oraz poznać zaplanowany przez Was harmonogram.

 

CZY NA RODZAJ ALBUMU MUSIMY SIĘ ZDECYDOWAĆ PODPISUJĄC UMOWĘ?

Absolutnie nie. W treści umowy jest gwarancja że otrzymacie album, natomiast to jaki on będzie możemy ustalić np. na sesji poślubnej. Zdajemy sobie sprawę że jesteście na początku drogi planowania Waszej uroczystości, dlatego jest to decyzja którą możecie spokojnie zostawić na później. Wtedy też możecie zdecydować czy chcecie zamówić dodatkowe albumy np. dla Rodziców czy Dziadków, powiększyć format Waszego albumu czy zwiększyć ilość stron.